Czy można odzyskać dług od firmy w restrukturyzacji?

Czym jest restrukturyzacja?

Najprościej mówiąc, restrukturyzacja to szereg działań firmy, jaki ma na celu niedoprowadzenie jej do bankructwa. Gdy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnym momencie finansowym, niekiedy jest ona konieczna do poprawy efektywności prosperowania biznesu. Może to być np. redukcja kosztów, zmiana modelu biznesowego, restrukturyzacja personelu czy zmiana strategii marketingowej. Może być prowadzona przez firmę na własną rękę lub pod nadzorem sądu w ramach procesu upadłościowego.

Co zrobić, gdy dłużnik ogłosi restrukturyzację?

W pierwszej kolejności, powinniśmy sprawdzić, czy dłużnik na pewno jest w restrukturyzacji oraz czy nasza wierzytelność została uwzględniona w tym procesie. Można to sprawdzić w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jeśli nie dostaliśmy żadnego powiadomienia o rozpoczęciu postępowania, musimy jak najszybciej zgłosić swoją wierzytelność. Kluczowe jest, by zapoznać się z planem restrukturyzacyjnym i określić, czy godzimy się na jego warunki (odnośnie spłaty naszej wierzytelności). Możemy przystać na propozycję spłaty jej w określonych ratach lub częściowego, a nawet całościowego umorzenia – dlatego ważne jest, by dokładnie prześledzić warunki i w razie sprzeciwu, jak najszybciej go zgłosić.

Odzyskanie swoich wierzytelności od kontrahenta w restrukturyzacji nie należy do procesów łatwych i szybkich, aczkolwiek jest w pełni możliwe. Jednakże, ważne jest, by wcześnie zareagować i stale kontrolować sytuację. Zapewni to z pewnością większe szanse na ostateczne otrzymanie swoich należności.

2024-07-10